Skarby w nadbałtyckim Grzybowie

Standard

W poszukiwaniu czystej i bezpiecznej plaży najlepiej udać się do Grzybowa. To niewielka osada rybacka, położona w województwie zachodniopomorskim. Najbliższym dużym kurortem jest Kołobrzeg, oddalony o zaledwie 6 km. Przy dobrej pogodzie można do niego dotrzeć spacerem wzdłuż plaży, kierując się na wschód.

Do swojej dyspozycji turyści mają aż 4 strzeżone kąpieliska przez ratowników WOPR. W 2012 oddano też do użytku nowe zejście na plażę wraz z oświetlonym tarasem widokowym. Dodatkowo zbudowano prysznice dla plażowiczów oraz specjalną platformę dla osób niepełnosprawnych. Ogromny wpływ na czystość ma dobroczynne działanie Morza Batyckiego. Rocznie wymywa ono stary piasek nanosząc zupełnie nowy. W niepogodę warto wybrać się spacerem wzdłuż plaży. W oczy rzucą się torfowe wydmy, widoczne spod piasku. Daje to doskonałe podłoże nie tylko drzewom sosnowym. Rosną tu również nietypowe dla krajobrazu morskiego dęby, a runo leśne jest o wiele bujniejsze. Jesienią w okolicznym lesie pełno grzybów, jagód i innych owoców leśnych. Stąd też pochodzenie nazwy miejscowości – Grzybowo. Na ich cześć organizowany jest również Festiwal Zupy Grzybowej – od 2011 roku. Profesjonalni kucharze przygotowują wielki gar zupy grzybowej dla kilku tysięcy osób. Impreza połączona jest z wystawą regionalnych produktów, potraw oraz ręcznego rzemiosła. Organizowana jest ponadto impreza muzyczna. Koncerty dają największe gwiazdy polskiej estrady. W 2016 na Festiwalu Zupy Grzybowej wystąpił zespół Video.

Nocnych rozrywek we wsi Grzybowo jednak nie brakuje na co dzień. Osoby młode znajdą tu liczne dyskoteki, bary oraz puby. Będąc nad morzem trzeba też koniecznie zasmakować świeżej rybki podawanej w jednej spośród kilkunastu smażalni funkcjonujących w osadzie. Najlepsze poznać po długiej kolejce. Na uwagę zasługuje również zróżnicowana baza noclegowa – tutaj. Choć Grzybowo jest wsią, to nie brak tu noclegów w luksusowych ośrodkach spa oraz komfortowych pensjonatach. Drogie hotele sąsiadują z tanimi domkami letniskowymi oraz domami jednorodzinnymi oferującymi tanie noclegi. Warto wykorzystać wiejski charakter miejscowości i połączyć wypoczynek nad morzem z poznaniem wiejskiego uroku życia. Jeszcze do niedawna miasto miało bowiem charakter wybitnie rolniczy. Widać to chociażby po gospodarczej zabudowie miasta jak również rozległych polach i łąkach otaczających las.

Urokliwe plenery sprzyjają rowerowym i pieszym podróżom po okolicy. Warto wybrać się do Kołobrzegu bądź położonego nieopodal Dziwnowa. Właściwie trudno wskazać granice pomiędzy plażą w Kołobrzegu a w Grzybowie. Najlepiej spacerować rano bądź popołudniem gdy teren nie jest zbytnio zaludniony. Kierując się z kolei na zachód, dotrzemy do dawnych terenów wojskowych w Rogowie i Mrzeżynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>