Radziejów – miasto z historią

Standard

Na Pomorzu Kujawskim znajduje się bardzo wiele uroczych i malutkich miejscowości z ogromną historią. Do takich miejsc należy Radziejów. Obecnie miasteczko to liczy jedynie 6 tys. mieszkańców. W przeszłości było miastem królewskim. Znaczyło to, że znajdowało się na terenach należących do króla. Mieszkańcy takich miast mieli dużo więcej swobody, mogli np. składać skargi.

W Radziejowie (opis Radziejów) znajduje się wiele atrakcji turystycznych. To miasto szczególnie ciekawe dla wielbicieli historii. Niestety niektóre z zabytków zostały zniszczone. Mają obecnie jedynie wartość historyczną. Przykładem jest drewniany tartak zwany koźlakiem. Kiedyś bardzo piękny, obecnie zobaczymy jedynie jego fragmenty. W 1987 r. został niestety zniszczony przez pożar. Kolejną atrakcją Radziejowa jest dawny ratusz, wybudowany w latach 1822-1826. Zaprojektował go Hilary Szpilowski. Przebudowano go w 1852 roku. Obecnie mieści się na Rynku pod numerem 6. Po gruntownej renowacji otwarto go parę lat temu, 3 listopada 2011 roku.

Nie można opisując Radziejowa, nie wspomnieć o Zespole Klasztoru Franciszkanów – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który ma bardzo ciekawą historię. Jego początki sięgają czasów Władysława Łokietka, to właśnie on ufundował ten klasztor po wygranej bitwie pod Płowcami w 1331 roku. Świątynia otrzymała wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego. Kościół był wielokrotnie niszczony podczas najazdów krzyżaków, a później potopu szwedzkiego. Obok kościoła znajdują się budynki zakonne, w których ogrodach przechadzają się strusie. Bardzo ciekawy widok. Na skarpie znajduje się również pomnik Jana Pawła II. W Radziejowie można nie tylko oglądać zabytki, ale również wziąć udział w interesujących wydarzeniach. Jednym z nich jest piknik ,,Bezpieczna Polska”, na którym można oglądać między innymi pokazy lotnicze (zapraszamy do przeczytania również o „Skarbach w nadbałtyckim Grzybowie”).

Na całym Pojezierzu Kujawskim znajduje się wyśmienita baza noclegowa (noclegi Kujawy). Można przenocować między innymi w Hoteliku Meritum czy Hotelu-Restauracji Arkadia. Warto spędzić chociaż weekend w Radziejowicach i poznać jego klimat oraz historię. Piękne zabytki przeplatają się z ciekawą historią.

4 thoughts on “Radziejów – miasto z historią

  1. pavlić376*

    Mnie ciekawi ten piknik bezpieczna Polska – mało jest takich wydarzeń poświęconych pokazom lotniczym w Polsce i są organizowane bardzo rzadko.

  2. markowiczus

    @pavlić376* ja byłem na takim pikniku Bezpieczna Polska i oglądałem te pokazy lotnicze – wspaniałe widowisko stworzyli piloci, więc jeśli tylko będziesz miał okazję to zarezerwuj nocleg w Radziejowie i się wybierz na taki piknik

  3. pavlić376*

    @markowiczus ja właśnie jestem fanem lotnictwa i samolotów dlatego tak mnie zainteresowały te pokazy lotnicze, przyszły urlop na pewno na Kujawach zaplanuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>