Góry Izerskie sposobem na cichy wypoczynek

Standard

Prawdziwy raj dla amatorów narciarstwa biegowego znajduje się w Górach Izerskich. Łączna długość wszystkich narciarskich tras biegowych wynosi 100 km. Szlaki te tworzą pętlę na terenie Gór Izerskich, dzięki czemu każdy – początkujący czy średnio zaawansowany biegacz może stworzyć trasę dostosowaną do swoich możliwości. W najpopularniejszych miejscowościach – Szklarskiej Porębie oraz Świeradowie-Zdroju.

Góry Izerskie słyną również z krystalicznie czystych rzek i potoków oraz malowniczych wodospadów. We wspomnianej Świeradowie znajdują się lecznicze źródła wody szczawy. Uzdrowiskowe miejscowości znajdują się również w pasmie Gór Izerskich położonych po stronie czeskiej. Można dostać się do nich podróżując następną atrakcją turystyczną – kolejką izerską prowadząca ze Szklarskiej Poręby do Korenova w Czechach. To też prawdziwy raj dla amatorów astronomii. To jedno z nielicznych w Polsce miejsc, gdzie można podziwiać nocą rozgwieżdżone niebo, nieskalane światłami cywilizacji. Na terenie gór utworzono Izerski Park Ciemnego Nieba powstały w 2009 roku. Znajduje się w górnej części doliny Izery i doliny Jizerki. Za serce Gór Izerskich uznawane jest torfowisko Na Cihadle z pięknie odnowioną wieżą widokową ulokowaną na skraju torfowiska.

Góry Izerskie to też miejsce, które było miejscem zamieszkania niemieckich osadników. Dowodem na to jest przysłupowa zabudowa wielu wiosek. Noclegi w pięknych okolicznościach, malowniczych poniemieckich domach przysłupowych to niezapomniane przeżycie. Rzecz jasna baza noclegowa składa się również z ekskluzywnych i nowoczesnych ośrodków wczasowych. Miejsca do wypoczynku najlepiej szukać w tych miejscach, z których rozpościera się przepiękny widok na wspaniałe pasma górskie.

Każdy turysta wędrujący pomiędzy Szklarską Porębą trafi na Halę Izerską. To miejsce absolutnie magiczne, urzekające cisza i spokojem. Znajduje się tu poniemiecka chata stanowiąca najlepszy dowód niemieckiego osadnictwa na tych terenach. Nosi ona nazwę Chaty Górzystów. Chatka słynie ze wspaniałych naleśników z jagodami. Góry najlepiej zwiedzać szlakiem Cietrzewia. W poszukiwaniu najpiękniejszych krajobrazów najlepiej wybrać się do Wodospadu Czarny Potok oraz Wodospadu Kwisa. To mało poznany zakątek Polski, który zachwyci każdego odwiedzającego.

One thought on “Góry Izerskie sposobem na cichy wypoczynek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>