Dlaczego warto przyjechać do Sopotu?

Standard

Przyjeżdżając pociągiem czy innym środkiem transportu do Sopotu, od razu zauważamy jego rekreacyjny charakter. Miasto sprzyja nie tylko plażowaniu, ale także aktywnemu wypoczynkowi, spacerom wśród pięknych budynków, korzystaniu z oferty kulturalnej i rozrywkowej. Każdy, kto tu przyjedzie trafia na Monciak, czyli ulicę Bohaterów Monte Cassino – główny deptak, który prowadzi pod latarnię morską oraz molo. Przy nim znajdziemy słynny Krzywy Domek, liczne kawiarnie, restauracje, kluby oraz galerie. Zwraca uwagę również zabudowa Sopotu, wille i kamienice są tu o wiele bardziej ozdobne niż w innych miastach, utrzymane w eklektycznym stylu, jednak przeważnie także te nowsze odtwarzają zabudowę z przełomu XIX i XX wieku.

To właśnie w XIX wieku Sopot stał się znanym uzdrowiskiem, gdy swój pierwszy Zakład Kąpielowy, oferujący leczenie z wykorzystaniem morskiej wody, postawił tutaj Jan Jerzy Haffner, znacząca persona dla historii miasta, były lekarz armii napoleońskiej. Powstały wkrótce inne domy wczasowe oraz Łazienki – dwa parki, południowy i północny. Do dzisiaj Sopot funkcjonuje jako uzdrowisko, z niedawno odkrytymi podziemnymi solankami.

Oprócz Monciaka najbardziej znane miejsca to latarnia morska, wznosząca się na 30 metrów i dostępna dla zwiedzających oraz półkilometrowe molo, skąd przyglądać się można widocznym na otwartym morzu statkom i żaglówkom. Piękna piaszczysta plaża jest chętnie wybierana przez wczasowiczów, a pomieścić ich może bardzo wielu, rozciąga się bowiem na długości ponad czterech kilometrów wybrzeża. To też doskonałe miejsce do uprawia sportów wodnych, turystyki rowerowej czy nordic walking. Sopot słynie również z Opery Leśnej, gdzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i szereg innych imprez i koncertów cyklicznych, i okazjonalnych. W początkach XX wieku rzeczywiście prezentowane tu były wykonania operowe, dziś amfiteatr charakter ma bardziej rozrywkowy. Ponadto Sopot ma wiele ciekawych przykładów architektury, miejsc wartych odwiedzenia, obiektów sportowych, a nawet własne muzeum. Bez problemu dotrzeć stąd można do Gdańska i Gdyni, dobrym pomysłem jest więc wybrać w czasie urlopu na noclegi w Sopocie właśnie, a kilka dni poza korzystaniem z uroków kurortu poświęcić na zwiedzanie najważniejszych miejsc. Trójmiejską kolejką dotrzemy do praktycznie każdego wartego uwagi punktu albo też w jego pobliże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>