Za zakupy w sieci płacimy online przez internet

Polacy rezygnują z gotówki na zakupach w Internecie – wynika z danych PayU. największego operatora płatności internetowych w naszym kraju.


80 proc. internautów kupuje na aukcjach, ponad dwie trzecie – w sklepach internetowych. Blisko 90 proc. użytkowników największego serwisu aukcyjnego Allegro.pl, po pierwszych doświadczeniach rezygnuje z gotówki przy kolejnych zakupach. Już ponad połowa transakcji na Allegro jest dokonywana przy pomocy kart płatniczych lub szybkich e-przelewów.

Płatności internetowe to szybsza realizacja zakupu. Kiedy płacimy bezpiecznym e-przelewem za pośrednictwem Agenta Rozliczeniowego, klikamy logo płatności internetowych, logujemy się w swoim banku Nie musimy już podawać danych typu rachunek sklepu, dane zamówienia, wystarczy tylko wykonać przelew. W ciągu kilku minut do sprzedawcy trafi informacja, że przelaliśmy pieniądze – będzie on mógł wysłać zamówiony towar niezwłocznie.


To także tańsza forma rozliczeń. Każdy, kto wybiera opcję „za pobraniem”, dopłaca do kosztów przesyłki nawet kilkanaście złotych – to opłata za przyjęcie gotówki przez doręczyciela, Pocztę lub firmę kurierską.

Internauci doceniają nie tylko szybkość i niskie koszty, ale też wygodę płatności internetowych – wybierając opcję e-przelewu system w zasadzie wszystko – poza logowaniem do banku i wysłaniem przelewu – robi automatycznie. To oszczędza i czas, i zapobiega ewentualnym pomyłkom np. w numerze konta sprzedawcy. Automatyzacja płatności to spory atut.

Eksperci podkreślają jednak, że największym atutem jest bezpieczeństwo – jeśli korzystamy z systemu płatności, który ma status Agenta Rozliczeniowego, nasze transakcje są bezpieczne jak w banku. Operator płatności musi uzyskać zgodę Prezesa Narodowego Banku Polskiego na taką działalność. I co ważne – podlega takiemu samemu nadzorowi ze strony NBP jak banki. To oznacza, że standardy bezpieczeństwa są takie same, jak w bankach, które udostępniają konta online.