Panele słoneczne czy pompa ciepła? Co wybrać?

Jako, że ogrzewanie domu w naszym kraju jest koniecznością podczas chłodniejszych miesięcy i wiąże się to z niemałymi wydatkami, warto rozważyć alternatywne źródła energii. Prąd, olej opałowy czy gaz płynny to jedne z najkosztowniejszych paliw. W celu obniżenia kosztów ogrzewania można zastosować kolektory słoneczne czy też pompę ciepła. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Panele słoneczne czy pompa ciepła?

Panele słoneczne sprawdzą się w domach, w których woda użytkowa ogrzewana jest olejem, gazem czy prądem. Na rynku dostępne są zarówno kolektory samodzielnie zapobiegające przegrzewom oraz takie, które wymagają zapewnienia stałego odbioru ciepła z instalacji solarnej. Z kolei pompa ciepła zalecana jest w przypadku braku wystarczającego miejsca na zamontowanie kolektorów słonecznych czy niemożności optymalnego ich ustawienia. Jest to idealna opcja w instalacji z kotłem na paliwo stałe. Jeśli nie uśmiecha nam się ingerowanie w otoczenie domu czy też często wyjeżdżamy latem, pozostawiając dom pusty, pompa ciepła jest lepszym rozwiązaniem niż kolektory.

W przypadku pompy ciepła można liczyć także na mniejsze koszty montażu instalacji. Z kolei kolektory słoneczne zapewniają nam większe oszczędności na ogrzewaniu. Niezwykle istotne jest także to, że pompy ciepła instalowane są wewnątrz budynku, a wszelkie odwierty ukryte są pod ziemią. Z kolei kolektory słoneczne są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Pod wpływem ujemnych temperatur dochodzi do kruszenia uszczelek, wilgoć zaś przyśpiesza korozję, a promieniowanie słoneczne osłabia całą konstrukcję.

W porównaniu z kolektorami słonecznymi pompa ciepła daje większe korzyści. Jest łatwa w montażu, stosunkowo niedroga, a jej praca nie jest ściśle uzależniona od ilości promieniowania słonecznego. Ponadto nie trzeba obawiać się przegrzewami w instalacji.

Related Posts