Medycyna estetyczna – rośnie jej popularność

Diety nigdy nie były specjalnie popularne w naszym rządzonym przez tłustą i ciężką kuchnię kraju, chociaż oczywiście zdrowy tryb życia też nie jest nam zupełnie obcy.

We współczesnym świecie promującym płaski brzuch i kształtne pośladki pozostawaliśmy długo za światowymi trendami, ale powoli zaczynamy do nich dobijać. Odchudzanie i tego typu sprawy mają tutaj oczywiście znaczenie, ale pojawia się też popyt na drogę na skróty. Jest to oczywiście chirurgia plastyczna.

Medycyna estetyczna

Chirurgia plastyczna i wszystkie poważniejsze zabiegi wpływające na nasz wygląd to tak zwana medycyna estetyczna. Odróżnienie jej od kosmetologii i podobnych zabiegów jest dość ważne, ponieważ poprzez medycynę estetyczną ingeruje się w sposób trwały lub przynajmniej długookresowy w organizm. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie zabiegi na tym polu są poważnymi interwencjami w ciało ludzie, a w teorii medycyny mówi się nawet, że powiększanie piersi czy plastyka nosa to robienie z osoby zupełnie zdrowej pacjenta chorego przynajmniej w tym sensie, że będzie musiał przejść okres rekonwalescencji po operacji. To jest właśnie wyróżnik medycyny estetycznej od zabiegów kosmetycznych – powstanie czasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Popularne zabiegi

W Polsce jesteśmy trochę zapóźnieni pod względem najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Należy to stwierdzenie rozumieć tak, że wykonuje się u nas w zasadzie wszystkie popularne zabiegi, ale dominują te, które chociażby w Stanach Zjednoczonych straciły już na popularności. Najlepszym przykładem może być tutaj botox. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu jej w miejsca, w których skóra się marszczy i wygładzenie jej w ten sposób. Na Zachodzie obecnie uważa się, że może to być groźne w dłuższym okresie czasu, ale ze względu na relatywnie niską cenę i wysoką skuteczność botoxu, cały czas jest on u nas często spotykany.

Powiększanie piersi to drugi z zabiegów, który święci u nas triumfy. Nie trzeba tutaj tłumaczyć, na czym on polega, ale warto dodać, że na Zachodzie jego popularność maleje ze względu na koniec mody na wielkie piersi oraz licznych skandali z udziałem lekarzy, którzy operacje wykonywali nieprawidłowo lub używali złych materiałów w tym celu. Polska wręcz staje się europejskim zagłębiem powiększania piersi, ponieważ nasi lekarze są wciąż relatywnie tani, a koszty ogólne zabiegów w naszym kraju są wręcz znikome w porównaniu do krajów Zachodu.

Czy warto?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Wszystko niesie ze sobą ryzyko. Botox może nam nieodwracalnie uszkodzić nerwy pozostawiając twarz zupełnie bez mimiki, a powiększanie piersi to poważny zabieg chirurgiczny połączony ze sporą utratą krwi i możliwymi komplikacjami. Są to oczywiście tylko dwa pierwsze z brzegu przykłady stosowania medycyny estetycznej. Naprawdę warto jest zapoznać się bliżej ze wszystkimi „za” i „przeciw” przed położeniem się na stole chirurga plastycznego.

Related Posts