Jakie są opinie na temat e-papierosów i czy są szkodliwe?

E-papieros – produkt, który pojawił się kilka lat temu w Polsce i na całym świecie, rewolucjonizuje rynek tytoniowy. Pomimo licznych sprzeciwów i bardzo negatywnego lobbowania bądź opinii ze strony koncernów farmaceutycznych, niektórych środowisk lekarskich i przede wszystkim koncernów tytoniowych, zdobywa poklask i uznanie wśród wielu Polaków i ludzi na całym świecie. Czy jest to produkt rewolucyjny, czy raczej kolejna próba nabijania ludzi w przysłowiową butelkę? To pytanie zadają sobie Ci, którzy już korzystają z dobrodziejstwa e-papierosa oraz Ci, którzy zastanawiają się nad kupnem tych błyszczących produktów w zaawansowanej technologii.

Walka z uzależnieniem oraz problemami zdrowotnymi
Choć e-papierosy zostały stworzone przede wszystkim jako produkt mający na celu generowanie zysków, to jednak w powszechnej opinii są również towarem, który pomaga w pozbyciu się nałogu tytoniowego. Setki tysięcy palaczy, którzy do tej pory testowali różnego rodzaju nieskuteczne leki, porzuciło palenie papierosów w tradycyjnej formie, przerzucając się na łagodne w smaku i zapachu e-papierosy, a ich opinie należą jak najbardziej do tych pozytywnych. Wielu z nich po pewnym czasie przestało palić w ogóle, co doprowadziło do pozbycia się tego nałogu oraz wdrożenia organizmu w zupełnie nowy etap zdrowszego życia. Choć e-papierosom zarzuca się to, że uzależniają, według opinii wielu ekspertów, rzeczywistość jest zupełnie inna. E-papieros jest produktem pomagającym pozbyć się uzależnienia, natomiast systematyczne zmniejszanie dawki nikotyny znajdującej się w liquidach e-papierosów powoduje, że po pewnym czasie głód tytoniowy całkowicie zanika i wówczas na półkę odkłada się już nie tylko tradycyjne wyroby tytoniowe, ale także elektroniczne produkty w postaci e-papierosów. Nieprawdą jest również to, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia. Owszem, znajduje się w nich nikotyna, jednak przyjmowana w takiej postaci, jest dostarczana do organizmu w bardzo niewielkich dawkach. Podczas palenia e-papierosa, palacz przede wszystkim zaspokaja naturalny dla niego odruch, jakim jest sięganie po kolejnego papierosa, oraz wykorzystuje go do pozbycia się uczucia głodu nikotynowego.

Substancje szkodliwe dla zdrowia w e-papierosach
To prawda, korzystając z e-papierosa, każdego dnia palacz wchłania do organizmu glikol propylenowy. Związek ten jednak w znacznie większych dawkach dostarczany jest do organizmu w zupełnie inny sposób, na przykład poprzez produkty spożywcze czy też farmaceutyki. Tymczasem, glikol propylenowy przeszedł gruntowne i rygorystyczne badania, co doprowadziło do zaakceptowania tych organicznych związków na rynku farmaceutycznym i powszechnej opinii. Zatem dostarczanie do organizmu glikolu propylenowego, nie wpływa mocno niekorzystnie na organizm ani nie zaburza jego pracy. Do dzisiaj nie powstały badania, które potwierdzają nieszkodliwość typowych e-papierosów. Jednak z drugiej strony nie ma również badań, ani nie istnieją autorytatywne opinie, które potwierdziły by ich szkodliwość. Glikol propylenowy jest wchłaniany przez organizm ludzki od praktycznie początku życia każdego człowieka, przez ten czas organizm potrafi się do niego przyzwyczaić i tolerować tę substancję. Natomiast badania dotyczące palenia wyrobów tytoniowych w formie tradycyjnej, potwierdzają ze 100% pewnością, że wyroby te są bardzo szkodliwe dla zdrowia oraz powodują liczne schorzenia, w tym bardzo poważne choroby płuc oraz organów wewnętrznych. Co do tej opinii, wszyscy się chyba zgodzą?

Wiele osób po rzuceniu tradycyjnych papierosów i skorzystaniu z ich elektronicznych odpowiedników, potwierdza poprawę stanu zdrowia oraz lepsze samopoczucie. Choć przeciwnicy e-palenia nieustannie starają się je zdyskredytować, mówiąc, że są szkodliwe dla otoczenia, to prawda jest zgoła inna. Przede wszystkim ilość wdychanej nikotyny podczas palenia e-papierosa nie przekracza 2%, które to 2% prawie natychmiastowo ulega utlenieniu. Tymczasem dym tradycyjnego papierosa zawiera kilka tysięcy innych, bardziej szkodliwych substancji wpływających na układ oddechowy, układ nerwowy czy układ krążenia, zabijając tysiące aktywnych i biernych palaczy.

Lobbowanie przeciwko e-papierosom
Wiele krajów, w których e-papierosy są uznawane za szkodliwe i niedozwolone, nieustannie zasłania się tymi samymi, ogólnikowymi twierdzeniami na temat biernego palenia, uzależnienia lub nadmiernej ilości glikolu propylenowego. Przedstawiciele rządu w tych krajach często są bardzo silnie lobbowani przez olbrzymie koncerny tytoniowe, które nie szczędzą środków na propagowanie szkodliwości e-papierosów. Lobby tytoniowe i farmaceutyczne jest nie tylko bardzo silne, ale również bardzo dobrze ukierunkowane na konkretnych przedstawicieli rządu. Tymczasem w krajach, w których problem ten został dogłębnie przebadany, e-papierosy są dozwolone nawet kosztem tego, że ich sprzedaż znacząco obniża dochody z akcyzy związanej ze sprzedażą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Są więc kraje, w których dobro i zdrowie obywatela jest ważniejsze niż pieniądze napływające szerokim strumieniem od producentów tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Warto zatem wyrobić swoją unikalną opinię na temat e-papierosów i spróbować samemu. Tylko nasze osobiste odczucia pozwolą nam wyciągnąć odpowiednie wnioski na temat elektronicznych papierosów i wpływu na organizm.

Related Posts