Na rynku dostępny jest szeroki wybór opon letnich. Aby wybrać jak najlepszy produkt, należy dopasować go do osobistych preferencji, co pozwoli nie przepłacić, a jednocześnie cieszyć się komfortem jazdy. Na co więc zwrócić uwagę, by kupić najlepsze opony letnie?

Klasa opon

Można wyróżnić trzy klasy opon: ekonomiczną, średnią oraz wyższą. Nie zawsze wybór najwyższej klasy będzie najlepszym rozwiązaniem. To wprawdzie produkty najlepszego poziomu technologicznego, jednak przy spokojnym stylu jazdy nie można w pełni wykorzystać ich możliwości. Przy niewielkich miesięcznych przebiegach i poruszaniu się głównie po mieście lepiej sięgnąć po klasę ekonomiczną i znacznie zaoszczędzić. Z kolei klasa średnia będzie stanowić kompromis pomiędzy jakością a ceną. Sprawdzą się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i na dłuższych trasach.

Bieżnik

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bieżników: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Opony z symetrycznym bieżnikiem zapewnią wysoki komfort akustyczny, mają także długą żywotność, nie sprawdzą się jednak w samochodach o dużej mocy. Do większość aut klasy średniej czy wyższej polecane są bieżniki asymetryczne, które są ciche i ekonomiczne, gwarantują dużą przyczepność na zakrętach i przy jeździe na wprost. Opony kierunkowe charakteryzują się z kolei dobrym odprowadzaniem wody, świetną reakcją na przyspieszanie i hamowanie. Najlepiej sprawdzą się przede wszystkim w samochodach sportowych o dużej mocy.

Related Posts