Aparat ortodontyczny – niedogodności związane z leczeniem stomatologicznym

Leczenie zgryzu, choć decyduje się na nie coraz więcej osób, nadal stanowi wyzwanie na pacjentów i nie jest bardzo łatwe do ukończenia.

Aparat ortodontyczny można włożyć nie na każde zęby. Muszą być one wcześniej wyleczone u stomatologa, ortodonta musi przemyśleć, czy nie będą potrzebne inne bardziej skomplikowane zabiegi. Przed założeniem pierścieni trzeba zrobić na nie miejsce, co wiąże się z założeniem gumek separacyjnych. Jest to pierwsza bolesna część długiego procesu. Po założeniu aparatu należy się liczyć z bólem związanym z przesuwaniem zębów. Niektórzy pacjenci nie mogą jeść wszystkich pokarmów. Zdarzają się też bezsenne noce, a czasem występuje konieczność sięgnięcia po środki przeciwbólowe.

W czasie leczenia osoba nosząca aparat musi co miesiąc stawiać się na wizyty kontrolne. Zapomnienie o nich albo przesunięcie ze względu na np. wyjazd oznacza przedłużenie leczenia. A to i tak zajmuje ok. 1.5 roku. Osoba nosząca aparat musi się też liczyć z ranami, które będą się pojawiać wewnątrz jamy ustnej. Zamki na zębach naruszają okoliczne tkanki, a zaklejanie ich specjalnym woskiem czasem wcale nie pomaga.

Leczenie ortodontyczne wiąże się też z koniecznością bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Zęby trzeba czyścić po każdym jedzeniu z użyciem więcej niż jednej szczoteczki. Zwykła nie okrąży dokładnie zamków.

Nie dla wszystkich oczywistym minusem może być też wygląd aparatu. Dobrze, że można temu zaradzić decydując się na niewidoczny aparat na zęby. Jego wybór ograniczy też inne niedogodności wynikające z metalowych części. Aparat na zęby Invisalign to przezroczysta płytka, która nie rani i którą można czasem zdjąć.

Related Posts